“Wierni tradycji”

27 grudnia 2018 roku w całej Polsce odbywać się będą obchody setnej rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji młodzież Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich przygotowała wieczornicę pt. „Wierni tradycji”, która zaprezentowana została w CK RONDO dnia 14 grudnia 2018 roku.

Mogli ją obejrzeć zaproszeni goście: Burmistrz Miasta Pan Piotr Hojan, Sekretarz Gminy Pan Artur Kalinowski, Ksiądz Proboszcz Roman Gajewski, Reprezentant Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Pan Ryszard Wosiński, Przedstawiciel Komendy Policji Pan Ratajczak, Dyrektorzy Szkół, Grono Pedagogiczne SP2, Przedstawiciele Rady Rodziców SP2, emerytowani pracownicy Szkoły Podstawowej Nr 2 oraz rodzice uczniów biorących udział w przedstawieniu.

Jego mottem przewodnim były słowa: „Aby człowiek wiedział dokąd idzie, musi wiedzieć skąd przychodzi. Naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci.”

Tłem do słowa poetyckiego i pieśni w inscenizacji była prezentacja multimedialna, która nawiązywała do ważnych wydarzeń dotyczących Powstania Wielkopolskiego oraz niosła ze sobą refleksje dotyczącą współczesnej rzeczywistości, która często pozostawia wiele do życzenia, jeżeli chodzi o stosunek człowieka do człowieka.

Widownia, śledząc prezentowane obrazy, słuchając słowa poetyckiego, mogła też włączyć się do wspólnego śpiewania pieśni o charakterze patriotycznym, dzięki wręczanym przy wejściu śpiewnikom. Wykonywali je nie tylko chórzyści, ale też uczniowie klas pierwszych, którzy niezwykle sugestywnie wyrazili swój patriotyzm poprzez piękne poetyckie słowo.

Gwoździem programu był też taniec z biało czerwonymi wstęgami uczennic klas drugich, które pięknie zaprezentowały się na scenie, wykonując niezwykle trudny pod względem choreograficznym układ, którego zwieńczeniem był wizerunek polskiej flagi.

Całe przedstawienie nawiązywało do tradycji, która jest ważnym elementem polskiej rzeczywistości. Wierność jej jest dla ludzi młodych bardzo ważna, bo daje poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa w świecie, który często niesie ze sobą zagrożenia i niepokój.

Wszystkim uczestnikom wyjątkowej dla Szkoły Podstawowej Nr 2 wieczornicy dziękujemy za wspólne świętowanie. Jesteśmy pewni, że nasza szkoła zapisze się w pamięci wszystkich dla których była, jest i będzie ważnym etapem w życiu.