Niezwykłe spotkanie rodu Skrzydlewskich w SP2

W czwartek, 10.10.2019r. mieliśmy zaszczyt gościć w naszej potomków rodziny Józefa |Skrzydlewskiego – powstańca wielkopolskiego, wybitnego Polaka, który oddał swoje życie w walce o wolność i niepodległość naszego kraju.

Rodzina podpułkownika w licznym składzie przybyła do Grodziska Wlkp. na zaproszenie władz miasta, aby uczestniczyć w odsłonięciu pomnika poświęconego temu wybitnemu grodziszczaninowi.

Po tej symbolicznej uroczystości wszyscy jej uczestnicy udali się na grodziski cmentarz, aby oddać cześć bohaterowi, którego prochy spoczywają, wśród jego towarzyszy.

Tego dnia w kościele przyklasztornym w Grodzisku Wlkp. odbyła się Msza Św. poświęcona osobie ppłk. Józefa Skrzydlewskiego, a następnie rodzina, władze miasta oraz osoby zainteresowane losami bohatera przybyły do auli SP2, aby uczestniczyć w sympozjum poświęconym jego osobie.

Uroczystość zainicjowała pani dyrektor Beata Kalinowska, która powitała zebranych, a następnie zaprosiła do obejrzenia inscenizacji o Józefie Skrzydlewskim przygotowanej przez uczniów. Nosiła ona znamienny tytuł: “Dzięki takim jak On, jesteśmy dumni, żeśmy Polakami”.

Po wystąpieniu młodzieży głos zabrał prelegent dr Zdzisław Kościański, autor biuletynu o bohaterze tego spotkania, który w zajmujący sposób przedstawił jego dzieje. Były one niezwykłe i pełne tragicznych wydarzeń, dlatego warto się z nimi zapoznać, aby uświadomić sobie jak trudne i pokrętne były polskie drogi do wolności.

Na koniec głos zabrali wnukowie Józefa Skrzydlewskiego, którzy zaprezentowali uczestnikom spotkania wiele pamiątek po swoim dziadku, mających dzisiaj ogromną wartość historyczną. Podziękowali też władzom miasta, kapłanom, pani dyrektor Beacie Kalinowskiej oraz mieszkańcom miasta za pielęgnowanie pamięci o ich przodku. Byli tym faktem bardzo wzruszeni.

Społeczność SP2 w Grodzisku Wlkp. czuje się zaszczycona z powodu faktu, iż wśród grodziskich powstańców wielkopolskich – patronów szkoły – była taka niezwykła osobowość za  jaką można uznać postać podpułkownika Józefa Skrzydlewskiego.