Konkurs Bohaterowie Powstania Wielkopolskiego

W piątek, 9 grudnia 2022 r. w Szkole Podstawowej Nr 2 w Grodzisku Wielkopolskim odbyła się VI edycja Gminnego Konkursu Bohaterowie Powstania Wielkopolskiego. Konkurs po raz drugi objęty został patronatem Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.

Najważniejszymi celami konkursu były: rozwijanie zainteresowań związanych z historią lokalną, kształtowanie patriotycznych postaw i wartości, współpraca między szkołami naszej gminy oraz przybliżenie życiorysów Powstańców z terenu Grodziska i okolic.

Bohaterami tegorocznej edycji byli: Kazimierz Chocieszyński, Włodzimierz Bogusławski, Antoni Janus, Władysław Kabsch, Mieczysław Królikowski, Władysława Rosicka, Józef Skrzydlewski, Kazimierz Zenkteler, Stanisław Taczak i Józef Dowbor – Muśnicki, czyli osobowości, które swoim zaangażowaniem w walce przyczyniły się do sukcesu jednego z nielicznych zwycięskich w historii polskich powstań. W konkursie udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 4, Szkoły Podstawowej w Kąkolewie, Szkoły Podstawowej w Grąblewie, Szkoły Podstawowej w Ptaszkowie i Szkoły Podstawowej Nr 2, która była organizatorem konkursu.

W kategorii klas 4-6 I miejsce zajął uczeń SP2 Wktor Kaczmarek, miejsce II – uczennica SP4 Lena Krupa, III miejsce – uczeń SP2 Alexander Leszczyński.

W kategorii klas 7-8 miejsce I zajęła uczennica SP2 Aleksandra Nadobnik, miejsce II – uczennica SP4 Nadia Stefańska, miejsce III – uczeń SP1 Marcel Rutowski.

W czasie oczekiwania na wyniki uczestnicy konkursu mogli wysłuchać prelekcji obecnego w auli szkoły Dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, Pana doktora habilitowanego Rafała Reczka. Podczas uroczystego rozdania nagród obecny był także Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego, Pan Piotr Hojan. Zwycięzcom gratulujemy sukcesu i zdobytej wiedzy, którą wykazali się podczas pracy z trudnym i wymagającym testem konkursowym. Składamy wyrazy uznania opiekunom wszystkich uczniów za przygotowanie merytoryczne. Dziękujemy za udział i zapraszamy do współpracy w przyszłym roku.