Wywiad z Panią Pielęgniarką

Dzisiaj chcielibyśmy zaprezentować Wam kolejny wywiad przeprowadzony przez uczniów z kółka dziennikarskiego. Tym razem uczniowie rozmawiali z Panią Honoratą Ciechańską – pielęgniarką naszej szkoły.

Adam: Dzień dobry. Bardzo dziękujemy, że zgodziła się Pani na udzielenie wywiadu. Co wpłynęło na to, że wybrała Pani zawód pielęgniarki?

Pani Honorata: Dzień dobry. Nie jestem z wykształcenia pielęgniarką. Mam trzy zawody: mgr dziennikarstwa i komunikacji społecznej, specjalista ds. higieny środowiskowej oraz higienistka szkolna. Obecnie wykonuję obowiązki higienistki szkolnej. Higienistka szkolna lub pielęgniarka jest w większości szkół jedynym pracownikiem z wykształceniem medycznym.

Remigiusz: Jakie trzeba mieć wykształcenie, żeby zostać pielęgniarką?

Pani Honorata: Żeby zostać pielęgniarką, trzeba skończyć szkołę średnią albo liceum zawodowe, tzw. liceum medyczne, pielęgniarskie bądź studia medyczne i otrzymać dyplom magistra pielęgniarstwa.

Karolina: Jakie cechy powinna mieć pielęgniarka?

Pani Honorata: Myślę, że pielęgniarka powinna posiadać przede wszystkim umiejętność nawiązywania kontaktu z ludźmi, a także cierpliwość, życzliwość, opiekuńczość, otwartość na potrzeby i cierpienie innych.

Adam: Jakie obowiązki wykonuje pielęgniarka szkolna?

Pani Honorata: Zadania określają odpowiednie przepisy prawne – ustawy i rozporządzenia Ministra Zdrowia oraz Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 2002 i 2003 roku.

Do obowiązków higienistki należą:

  • przeprowadzanie testów przesiewowych rozwoju fizycznego, tj. wzrost, waga, wzrok, słuch, ciśnienie krwi, widzenie barw, układ ruchu -przygotowanie do profilaktycznych badań lekarskich, czyli bilanse zdrowia,
  • prowadzenie grupowej profilaktyki próchnicy zębów – tzw. fluoryzacja,
  • poradnictwo czynne dla uczniów z problemami zdrowotnymi,
  • udzielanie uczniom i pracownikom szkoły pomocy medycznej w urazach i nagłych zachorowaniach.

Remigiusz: Jakie są przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania tego zawodu?

Pani Honorata: Przeciwwskazania zdrowotne to zaburzenia słuchu, wzroku, węchu i nosicielstwo chorób zakaźnych.

Karolina: W jakich instytucjach może pracować pielęgniarka?

Pani Honorata: To jest indywidualna sprawa, kto i gdzie chce podjąć pracę. Są to szpitale, sanatoria i gabinety higienistki szkolnej.

Adam: Gdzie pracowała Pani zanim dołączyła do naszej społeczności szkolnej?

Pani Honorata: 25 lat pracowałam w Powiatowej Inspekcji Sanitarnej jako starszy asystent i powiatowy koordynator ds. oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia, a także pełniłam funkcję rzecznika prasowego.

Karolina: Pracuje Pani u nas krótko, bo od listopada 2022 roku. Jak czuje się Pani w naszej szkole?

Pani Honorata: Od pierwszego dnia pracy spotkałam się z bardzo życzliwym przyjęciem ze strony dyrekcji i pracowników szkoły, więc szybko zaadoptowałam się i czuję się wśród Was bardzo dobrze.

Adam: Z jakimi problemami najczęściej przychodzą do Pani uczniowie?

Pani Honorata: Najczęściej uczniowie zgłaszają się z bólami brzucha – to dzieci z młodszych klas, a starsi uczniowie z urazami.

Remigiusz: Ilu uczniów dziennie Pani przyjmuje?

Pani Honorata: Dziennie zgłasza się do mnie około 15 uczniów.

Karolina: Czy jest coś, co Panią zaskoczyło w pracy?

Pani Honorata: Zaskoczyła mnie właśnie ta duża liczba przychodzących do gabinetu profilaktyki. W ciągu dwóch miesięcy ( listopad i grudzień) było to ponad 400 uczniów. Wszystkie zgłoszenia odnotowuję w specjalnym zeszycie.

Adam: Aktywność fizyczna zdecydowanie sprzyja zachowaniu zdrowia. Jaką aktywność Pani stosuje w swoim życiu ?

Pani Honorata: Mam psa, a więc codzienne spacery z psem, oprócz tego uwielbiam jazdę na rowerze oraz nordic walking, czyli chodzenie z kijkami.

Remigiusz: Jaka jest Pani ulubiona książka i dlaczego ją Pani lubi?

Pani Honorata: Mogę Wam polecić dwie książki. Pierwsza to ,,Ania z Zielonego Wzgórza”, która uczy, że bycie dobrym jest trudne, ale zostaje odpłacone z nadwyżką, a druga to ,,Forrest Gump”, bo można przy niej przeżywać magiczne chwile nadziei, odwagi, cierpliwości, miłości, zrozumienia i współczucia.

Karolina: Jakie ma Pani rady dla naszych uczniów?

Pani Honorata: Chciałabym, żebyście byli sobą, zawsze życzliwi i wyrozumiali dla innych oraz dokonywali właściwych wyborów w życiu. Nie pozwólcie, aby inni narzucali Wam swoje zdanie.

Remigiusz: Bardzo dziękujemy za wyczerpujące odpowiedzi na nasze pytania oraz troskliwą opiekę nad naszą społecznością szkolną. Życzymy Pani dużo zdrowia, wytrwałości oraz satysfakcji w życiu osobistym i zawodowym.

Pani Honorata: Również bardzo dziękuję i życzę wszystkiego dobrego.

(Adam Okulowski, Karolina Pięta i Remigiusz Strugała z klasy IVa).