WYWIAD Z PANIĄ JADWIGĄ RATAJCZAK – BIBLIOTEKARKĄ NASZEJ SZKOŁY

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Panią Jadwigą Ratajczak – bibliotekarką z naszej szkoły 🙂

Adam: Dzień dobry. Bardzo dziękujemy, że zgodziła się Pani na udzielenie wywiadu. Jak długo pracuje Pani w naszej szkole jako bibliotekarka?

Pani Jadwiga: W naszej szkole pracuję już 31 lat.

Remigiusz: Czy pracowała Pani w innym zawodzie?

Pani Jadwiga: Od 31 lat jestem nauczycielem bibliotekarzem. W tym czasie uczyłam między innymi j. polskiego oraz historii.

Adam: Co wpłynęło na to, że Pani wybrała taki zawód?

Pani Jadwiga: W każdej wolnej chwili lubiłam czytać. Ogromną przyjemność sprawiało mi również poszukiwanie książek na bibliotecznych półkach. Bardzo lubiłam atmosferę panującą w bibliotece i przypuszczam, że właśnie to miało duży wpływ na wybór przeze mnie zawodu bibliotekarza.

Remigiusz: Jakie cechy powinien mieć bibliotekarz?

Pani Jadwiga: Bibliotekarz, jak każda osoba pracująca z innymi ludźmi, powinna posiadać umiejętność nawiązywania kontaktu z czytelnikiem niezależnie od ich wieku. Poza tym pożądanymi cechami są także cierpliwość, systematyczność i kreatywność. Zapanowanie nad ładem w bibliotece wcale nie jest takie łatwe przy wolnym dostępie czytelników do półek.
Adam: Jakie obowiązki wykonuje bibliotekarka szkolna?
Pani Jadwiga: Najkrócej mówiąc: gromadzi, opracowuje i udostępnia różne nośniki informacji uczniom, nauczycielom i innym pracownikom szkoły. Musi o nie dbać (owinąć je, podkleić) i uporządkować, by łatwo można było odszukać na półce poszukiwany egzemplarz. W ostatnich latach bardzo dużo pracy bibliotekarze szkolni mają z darmowymi podręcznikami i materiałami ćwiczeniowymi dla uczniów. Mniej czasu jest na promocję książek, biblioteki, organizację konkursów, wystaw, spotkań autorskich czy rozmowę z czytelnikiem. Mnie osobiście absorbuje jeszcze komputeryzacja biblioteki. Liczę na to, że usprawni ona pracę w bibliotece po jej ukończeniu.
Remigiusz: Jaki rodzaj książek najchętniej wypożyczają nasi uczniowie?
Pani Jadwiga: Czytelnicy z klas najmłodszych pytają najczęściej o książki kolorowe, których bohaterów znają z filmów, programów telewizyjnych czy gier komputerowych. Uczniowie klas 4-6 poszukują w bibliotece poradników na temat: hodowli psów, kotów, wędkowania, rysowania oraz książek o piłce nożnej czy samochodach. Z literatury pięknej preferują powieści obyczajowe czy przygodowe. Wśród najstarszych uczniów w szkole panuje moda na literaturę fantastyczną.
Adam: Które klasy wypożyczyły w tym roku szkolnym najwięcej książek?
Pani Jadwiga: W pierwszym półroczu byli to uczniowie klas: 2 D, 8 D i 1 C.
Remigiusz: Czy uczniowie szanują wypożyczone książki?
Pani Jadwiga: Jeśli chodzi o książki wypożyczone z biblioteki szkolnej, to raczej tak, a jeśli chodzi o wypożyczone podręczniki, to bywa różnie.
Adam: Czy uczniowie chętnie pomagają Pani w bibliotece i jakie mają zadania?
Pani Jadwiga: Mam bardzo dużo chętnych uczniów do pomocy, więcej niż może zmieścić pomieszczenie biblioteki. Najczęściej pomagają na przerwach wypożyczać książki czytelnikom oraz owijać woluminy w folię. Pomagają również przy wykonywaniu dekoracji w bibliotece i gazetek na korytarzu.
Remigiusz: Ilu uczniów średnio dziennie wypożycza książki ?
Pani Jadwiga: Około 30 uczniów, nie licząc wypożyczeń lektur przez łączników klasowych.
Adam: Jaki jest Pani ulubiony pisarz i za co go Pani ceni?
Pani Jadwiga: Nie mam jednego ulubionego pisarza. W różnych okresach swojego życia fascynowała mnie twórczość różnych autorów. Niekiedy był to tylko jeden tytuł, a czasami wciągnęło mnie kilkadziesiąt pozycji, np. z serii ,,Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz.
Remigiusz: Co Pani lubi robić w wolnych chwilach?
Pani Jadwiga: Lubię czytać wiersze i powieści, przeglądać poradniki oraz przewodniki, wędrować po górach, parkach i ogrodach, jeździć rowerem, sadzić rośliny, pływać kajakiem i wiele innych rzeczy.
Adam: Jaką książkę szczególnie poleciłaby Pani naszej młodzieży?
Pani Jadwiga: Trudno jest znaleźć taką, którą można polecić wszystkim, bo każdy z nas jest inny. Warto spędzić trochę czasu w bibliotece i wybrać odpowiedni tytuł, który nas zaciekawi. Jeśli czytelnik powie mi, co go interesuje, chętnie pomogę znaleźć książkę na taki temat.
Remigiusz: Co w Pani pracy jest najtrudniejsze, a co daje Pani największą satysfakcję?
Pani Jadwiga: Dla mnie najtrudniejsze jest rozczarowanie na twarzy czytelnika, dla którego nie mam w bibliotece książki, którą pragnie przeczytać i właśnie po nią przyszedł. Największą satysfakcję czuję, jak słyszę, gdy uczniowie rozmawiają o książkach i polecają sobie różne tytuły.
Adam: Bardzo dziękujemy za poświęcony nam czas. Życzymy Pani zdrowia, spełnienia marzeń oraz wielu zadowolonych czytelników.
Pani Jadwiga: Również bardzo dziękuję i życzę wszystkiego dobrego.

Wywiad przeprowadzili uczniowie należący do kółka dziennikarskiego

( Adam Okulowski i Remigiusz Strugała z klasy IV A )