Wycieczka klasy 6 B

Dnia 6.12.2019 klasa 6 B wraz z opiekunami: Marleną Adamczak, Elwirą Grzeszkowiak i Natalią Wlekłą pojechała na wycieczkę edukacyjną do Poznania. Najpierw obejrzeliśmy pokonkursową wystawę prac nagrodzonych  w XXI edycji Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych organizowanego przez Muzeum Etnograficzne w Poznaniu. Uczniowie mogli zagłosować na najładniejszą szopkę.

 Następnie poszliśmy do Muzeum Bambrów Poznańskich, w którym potomek rodu Leitgeberów w interesujący i dowcipny sposób opowiedział nam, dlaczego Bambrzy znaleźli się w Wielkopolsce i jak wyglądało ich życie codzienne. Ekspozycja prezentowała chatę typową dla wsi podpoznańskiej przełomu XIX i XX wieku, narzędzia oraz pamiątki rodu Bambrów. Największe wrażenie wywarł kobiecy strój bamberski mogący występować w trzech nasyconych barwach: czerwieni z fioletem, zieleni i niebieskiego. Spektakularną ozdobą jest kornet noszony na głowie przez panny. To konstrukcja z tektury i drutu o wysokości do 50 cm przybrana z przodu wielobarwnymi sztucznymi kwiatami i piórkami kurzymi barwionymi na zielono. Waży około 1,7 kg. Jedna z naszych koleżanek- Ewa- stała się modelką i została ubrana w poszczególne elementy tego dekoracyjnego stroju. Udało nam się dotrzeć na Stary Rynek przed południem, dlatego mogliśmy podziwiać na ratuszu trykające się koziołki w świątecznych strojach przy dźwiękach poznańskiego hejnału. 

Kolejną atrakcją były “Blubry – poznańskie legendy w 6 D”. To magiczny labirynt, w którym można było poczuć ducha dawnego Poznania. Usłyszeliśmy dwie legendy- o koziołkach i hejnale w otoczeniu trójwymiarowych malowideł, których piękno zostaje ukazane w pełni po założeniu okularów 3 D. Żeby wyjść z labiryntu, należało odnaleźć plastikową płytkę z brakującymi fragmentami liter, by rozwiązać hasło na zamkniętych drzwiach oraz wykazać się znajomością słownictwa z gwary poznańskiej.

W Muzeum Archeologicznym obejrzeliśmy dwie wystawy: “Pradzieje Wielkopolski” oraz “Śmierć i życie w dawnym Egipcie”. Zwiedzaliśmy je z audioprzewodnikami, dzięki którym każdy wpisywał numer interesującej go gabloty i słuchał tylko wybranych przez siebie informacji. Oglądaliśmy przedmioty należące do epok: kamienia, brązu i żelaza. Najbardziej jednak podobały się nam zabytki ukazujące niezwykłość staroegipskiej historii.

W Bibliotece Raczyńskich dowiedzieliśmy się, jak wypisywać rewersy, żeby wypożyczyć książki. Złożyliśmy rewers na potrzebny nam artykuł do projektu Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolski o fundacjach rodziny Mosse w Grodzisku.

 Ostatnim punktem programu było odszukanie miejsca, w którym Rudolf Mosse uczył się drukarstwa. Bez problemu znaleźliśmy adres- plac Wolności nr 8. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do Grodziska na poczęstunek w McDonalds.