Klasa 1 D odwiedziła Muzealną Izbę Tradycji Ziemi Grodziskiej

11 lutego uczniowie klasy Id wybrali się na wycieczkę do muzeum. Dzięki panu Andrzejowi Chrustowi, pracownikowi Muzealnej Izby Tradycji Ziemi Grodziskiej, nasi uczniowie mogli zapoznać się z przebogatą historią naszego   miasta. W sali archeologicznej można było zobaczyć najróżniejsze artefakty wyciągnięte z ziemi podczas wieloletnich prac archeologicznych. Wszyscy z wielkim podziwem spoglądali na wydobyte fragmenty butów, które liczyły ponad 300 lat i pochodziły z dawnego zakładu szewskiego. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się drewniane pralki pozbawione jakichkolwiek urządzeń elektrycznych, a napędzane jedynie siłą mięśni. W innej sali ogromny podziw wzbudził stary  rower zwany bicyklem, który był wyższy od  naszych uczniów. Gablota ze starymi zabawkami  uzmysłowiła dzieciom,  że wiele lat temu takimi zabawkami bawiły się ich babcie, a może nawet mamy. Jednak największym zainteresowaniem uczniów cieszyła się sala, gdzie grodziscy muzealnicy prezentują stare mundury, czapki wojskowe oraz hełmy. Gabloty pełne orzełków wojskowych , medali i odznaczeń zrobiły na wszystkich wielkie wrażenie. Zupełnie inaczej prezentowała się sala z obrazem przedstawiającym bitwę o nasze miasto, która miała miejsce 28 kwietnia 1848 roku. Jak wspominał pan Andrzej historia o tym wydarzeniu przetrwała przede wszystkim dlatego, że uwieczniły ją jedne z najpiękniejszych legend Grodziska Wielkopolskiego. Na zakończenie wszyscy uczniowie byli zgodni, że Muzealna Izbę Tradycji Ziemi Grodziskiej trzeba będzie odwiedzić jeszcze  raz, żeby poznać bogatą historię naszego miasta.