Akcja “Zapal znicz pamięci”

W ramach XVI edycji akcji “Zapal znicz pamięci” w piątek, 18 października 2024 r. odbyło się w auli naszej szkoły spotkanie uczniów klas ósmych, na którym poruszono problematykę eliminacji przez władze hitlerowskie elit społeczeństwa polskiego w pierwszym okresie okupacji niemieckiej. Uczestnicy zaznajomili się z życiorysem Leona Prauzińskiego, polskiego malarza i rysownika, powstańca wielkopolskiego, żołnierza wojny polsko-bolszewickiej, aresztowanego przez gestapo 1 listopada 1939 r. i osadzonego w Forcie VII w Poznaniu. Mieli okazję zapoznać się losami bohatera i jego tragiczną śmiercią, która nastąpiła 6 stycznia 1940 r. przedstawionymi w biograficznym filmie “Z ołówkiem i karabinem”. Natomiast w niedzielę, 20 października 2024 r. społeczność szkolna zgromadziła się na terenie byłego obozu hitlerowskiego w podgrodziskim Młyniewie i upamiętniła męczeństwo naszych rodaków zapalając okolicznościowe znicze. Miejsce to, do grudnia 1939 r., było obozem przejściowym dla wysiedlonych Polaków, głownie z powiatu nowotomyskiego. Ponad tysiąc osób pochodziło z Grodziska Wielkopolskiego. W 1967 r., w miejscu byłego obozu postawiony został pomnik, przypominający dramatyczną historię okupacji niemieckiej.