Wizyta w Urzędzie Miejskim

Wizyta uczniów w Urzędzie Miejskim w Grodzisku Wielkopolskim 10 listopada 2021 grupa czworga uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2 w Grodzisku Wielkopolskim wraz z opiekunkami panią Darią Makoś i panią Katarzyną Włodarkiewicz uczestniczyła w zajęciach z innowacji pedagogicznej “Dorosłość mnie nie przeraża- potrafię zrobić to sam”. Niniejsza innowacja ma na celu przygotowanie uczniów do dalszego życia w zakresie edukacji, pracy zawodowej i umiejętności odnalezienia się w instytucjach użyteczności publicznej.

Pierwszą instytucją, którą odwiedzili uczniowie był Urząd Miejski w Grodzisku Wlkp. Przywitał ich serdecznie zastępca burmistrza pan Marcin Brudło, który otoczył uczniów opieką i  wraz z panem  sekretarzem Arturem Kalinowskim,  w sposób profesjonalny, przeprowadził po wszystkich wydziałach urzędu. Wizyta w reżimie sanitarnym (uczniowie i opiekunowie oraz pracownicy urzędu mieli na twarzach maseczki i zdezynfekowane dłonie).

Uczniowie rozpoczęli swoje zapoznawanie się z urzędem od Centrum Obsługi Mieszkańca, tam dowiedzieli się, że uśmiechnięte panie pomogą im w załatwieniu problemu i skierują do właściwego wydziału urzędu.

Uczniowie odwiedzili: WYDZIAŁ DS. WSI I OCHRONY ŚRODOWISKA, WYDZIAŁ FINANSOWY, WYDZIAŁ URBANISTYKI I GOSPODARKI NIERUCHOMOŚCIAMI, URZĄD STANU CYWILNEGO, WYDZIAŁ INWESTYCYJNY, WYDZIAŁ PROMOCJI I WSPÓŁPRACY ZAGRANICZNEJ,WYDZIAŁ ROZWOJU GMINY i wiele innych. Dowiedzieli się wielu interesujących rzeczy, np.: w jaki sposób złożyć wniosek o dowód osobisty, jak zgłosić narodziny dziecka lub śmierć członka rodziny, do kogo zwrócić się o warunki zabudowy, gdzie zgłosić usterki, np. na placu zabaw, widzieli również z ilu stron składa się budżet naszego miasta oraz mnóstwo innych interesujących rzeczy.

W każdym wydziale uczniowie spotkali miłych i przyjaznych ludzi, którzy w prosty i zrozumiały sposób wytłumaczyli, czym się zajmują i z jakimi sprawami można się do nich zwrócić. Atmosfera w urzędzie była bardzo dobra, uczniowie z odwagą zadawali pytania i chętnie pozowali do zdjęć, np. w sali ślubów, czy w gabinecie pana burmistrza. Od pana sekretarza otrzymali magnesy z logo naszego miasta.

Wnioski po wizycie w urzędzie: 

  • Uczniowie znają z imienia i nazwiska najważniejsze osoby pełniące wysokie funkcje w mieście;
  • uczniowie mają świadomość, że wszystkie zmiany zachodzące w naszym mieście są z pieniędzy wszystkich mieszkańców płacących podatki;
  • zdają sobie sprawę, że inwestycje miejskie są wspólne- naszeuczniowie wiedzą, jak wypełnić wniosek o wydanie dowodu osobistego i gdzie go złożyć;
  • wiedzą, gdzie zgłosić narodziny dziecka i śmierć bliskiej osoby;
  • wiedzą, w jakim dziale zgłosić problemy związane z ochroną środowiska, np. wycięcie drzewa, usterki na ulicach i placach zabaw, zanieczyszczanie powietrza przez “kopciuchy”;
  • poznali osobiście panią skarbnik, pana zastępcę burmistrza i pana sekretarza oraz innych urzędników.

Bardzo serdeczne podziękowania dla pana Marcina Brudło, pana Artura Kalinowskiego i wszystkich pracowników Urzędu Miasta w Grodzisku Wielkopolskim za ciepłe przyjęcie, rzetelne przekazanie najważniejszych informacji oraz życzliwą atmosferę.