Procedura zgłoszeń zewnętrznych

Szkoła Podstawowa nr 2 w Grodzisku Wielkopolskim informuje, że zarządzeniem nr  4/2024/2025 Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Grodzisku Wlkp. z dnia 1.10.2024 roku w Podmiocie przyjęta została Procedura zgłoszeń wewnętrznych dotycząca dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych na podstawie przepisów ustawy z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U. z 2024 r. poz. 928), która opublikowana została w załączniku niniejszej zakładki.

Szkoła Podstawowa nr 2 w Grodzisku Wielkopolskim zapewnia, że w ramach przyjęcia i rozpatrywania zgłoszeń wewnętrznych:

• dostęp do danych osobowych sygnalisty uzyskują tylko osoby upoważnione,
  • dane osobowe sygnalisty nie podlegają ujawnieniu bez zgody sygnalisty,
  • w przypadku wyrażenia zgody przez sygnalistę na ujawnienie jego danych, Podmiot będzie informował osoby, wskazane w zgłoszeniu,  o podaniu ich danych przez sygnalistę,
  • ujawnienie danych sygnalisty bez jego zgody jest dopuszczalne jedynie w przypadkach, gdy ujawnienie jest koniecznym i proporcjonalnym obowiązkiem, wynikającym z przepisów prawa w związku z postępowaniami wyjaśniającymi, prowadzonymi przez organy publiczne lub postępowaniami przygotowawczymi lub sądowymi, prowadzonymi przez sądy, w tym w celu  zagwarantowania prawa do obrony, przysługującego osobie, której dotyczy zgłoszenie.

Zgłoszenia naruszeń można dokonać po kliknięciu w odnośnik: zgłoś naruszenie

Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w związku z dokonywaniem zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych na podstawie przepisów ustawy z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów:

1. Administratorem danych osobowych jest Szkoła Podstawowa nr 2 w Grodzisku Wielkopolskim.
  2. Administrator wyznaczył Inspektora Ochrony Danych, z którym można się kontaktować: iod@grodzisk.wlkp.pl .
  3. Dane osobowe będą przetwarzane przez Administratora w ramach realizacji jego obowiązków ustawowych, związanych z przyjmowaniem, rozpatrywaniem i podejmowaniem działań następczych w związku ze zgłoszeniem wewnętrznym na podstawie przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie  sygnalistów (Dz. U. 2024 poz. 928).
  4. Administrator będzie przetwarzał następujące kategorie danych osobowych: imię, nazwisko, pseudonim, adres do kontaktu, adres mailowy, nr telefonu, stanowisko oraz inne dane osobowe sygnalisty, pozwalające na ustalenie jego tożsamości, wskazane w zgłoszeniu wewnętrznym.
  5. Pani/Pana dane osobowe mogą być udostępnione:
    • podmiotom, uprawnionym do ich przetwarzania na podstawie przepisów prawa,
    • podmiotom zapewniającym obsługę działalności Administratora na podstawie odrębnych umów,
    • podmiotom  zewnętrznym,  wspierającym  Administratora w zakresie przyjmowania  zgłoszeń  wewnętrznych,
    • odrębnym administratorom, tj. właściwym  organom w przypadku  podejmowania  działań następczych.
  6. Dane  osobowe  będą  przechowywane przez  okres  3  lat  po  zakończeniu  roku kalendarzowego, w którym  zakończono  działania  następcze,  lub  po  zakończeniu postępowań zainicjowanych tymi działaniami.
  7. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia w przypadkach przewidzianych przepisami prawa oraz ograniczenia przetwarzania.
  8. Posiada  Pani/Pan  prawo  wniesienia  skargi  do  organu  nadzorczego  –  Prezesa  Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeżeli uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy RODO.
  9. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.
  10. Dane osobowe nie będą podlegały profilowaniu ani, na podstawie tych danych, nie będą podejmowane decyzje w sposób zautomatyzowany.

Procedura zgłoszeń w Szkole Podstawowej Nr2 w Grodzisku Wlkp.