Pasowanie na czytelnika

Projekt „Mała książka – wielki człowiek”

„Jedną z najważniejszych umiejętności, otwierającą jak klucz zarówno świat wiedzy, jak

i świat myśli, wyobrażeń oraz autorefleksji, jest czytanie.”

„Mała książka – wielki człowiek” to hasło kampanii przygotowanej przez Instytut Książki, której celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. Projekt realizowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka. W tym roku szkolnym działaniami zostali objęci uczniowie klas pierwszych, ich rodzice, dziadkowie i opiekunowie, dla których przygotowano   Wyprawkę Czytelniczą, w skład której wchodzą: „Pierwsze abecadło” – antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych, m.in. : M. Musierowicz, A. Onichimowskiej, R. Kosika, J. Twardowskiego, D. Terakowskiej i innych.

„Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – jest to poradnik dla rodziców i opiekunów, który podpowiada w jaki sposób wspierać dziecko w nauce czytania, jest również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki.

Kreatywny alfabet – plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.

Podczas pasowania na czytelnika pierwszoklasiści otrzymali przygotowane specjalnie dla nich książki. Mamy nadzieję, że dzięki zaangażowaniu dzieci, współpracy rodziców czy opiekunów miłość do książek oraz pasja czytania będą towarzyszyć uczniom na co dzień.

Życzymy miłego czytania.

Zdjęcia do oglądnięcia w galerii