Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Dnia 29 września po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Został on ogłoszony w 2001 roku przez Polską Izbę Książki. Data ta nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia urodziła się autorka książek dla dzieci i młodzieży – Janina Porazińska, której wystawkę książek mogliśmy obejrzeć w bibliotece szkolnej.

Głównym celem Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Głośne czytanie rozwija wyobraźnię i empatię dzieci, poszerza zakres słownictwa, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, uczy samodzielnego myślenia. Zapewnia też pozytywne emocje związane z czytaniem i książkami przez co redukuje stres. Warto więc czytać dzieciom, nie tylko w ten jeden dzień w roku, ale systematycznie każdego dnia, chociażby po kilka minut.
W piątek, słychać było w naszej szkole, jak uczniowie poszczególnych klas głośno czytają bajki, baśnie, powieści, a nawet dramaty. W świetlicy i w klasach młodszych czytali nauczyciele, a w klasie II b zaproszeni rodzice. Czytano między innymi: Sposób na Elfa M. Pałasza, Balladynę J. Słowackiego i Księgę dżungli R. Kiplinga.

Dziękujemy bardzo wszystkim nauczycielom, którzy przyłączyli się do akcji głośnego czytania.