Jak znaleźć przyjaciół i być lubianym

Człowiek jest częścią społeczeństwa, dlatego potrzebuje akceptacji ze strony innych osób. Bycie samotnym nie musi trwać wiecznie. W tym artykule pokażemy Wam, na co zwrócić uwagę, aby zawrzeć nowe wartościowe znajomości. Z pewnością każdy z Was pragnie być lubiany, ale nie zawsze wie, w jaki sposób przyciągnąć do siebie innych. Oto nasze rady:

musicie polubić samego siebie – uwierzcie, że  jesteście wspaniałymi, mądrymi ludźmi, którzy także mają wiele do zaoferowania innym. Musicie wiedzieć, że ludzie nie chcą przebywać w otoczeniu smutnych i ponurych, dlatego dostrzegajcie swoje zalety oraz umiejętności, a nie skupiajcie się na wadach i porażkach

uśmiechajcie się – inni zwracają uwagę na naszą mimikę twarzy. Jeśli będziecie często i szczerze się uśmiechać, to z pewnością zwrócą na Was uwagę. Osoby uśmiechnięte są odbierane jako pozytywnie nastawione do życia.

zróbcie pierwszy krok – spróbujcie przełamać swoją nieśmiałość, podejdźcie do danej osoby i rozpocznijcie z nią rozmowę, pytając o pogodę lub godzinę, a potem już rozmowa powinna pójść gładko

bądźcie dobrymi słuchaczami -aby być odebranym pozytywnie przez rozmówcę, słuchajcie, co chce Wam powiedzieć, zachowajcie kontakt wzrokowy i pozwólcie mu mówić o rzeczach, które są dla niego ważne, nawet jeśli dla Was wydają się nieistotne. Nigdy nie przerywajcie wypowiedzi i zadawajcie pytania nawiązujące do prowadzonej rozmowy.

nie wytykajcie innym błędów – każdy z nas popełnia błędy i nie powinniście  śmiać się ani krytykować porażek innych, bo sami nie chcielibyście, aby ktoś wypominał Wasze niepowodzenia

unikajcie konfliktów – pamiętajcie, że osoby kłótliwe nie są mile widziane w towarzystwie, bo niełatwo się z nimi porozumieć. Jeśli zostaniecie wciągnięci w jakiś konflikt, spróbujcie go załagodzić, a jeśli Wy przyczynicie się do jego powstania, szczerze przeproście

nie starajcie się za wszelką cenę nawiązać znajomości – kiedy poczujecie, że ktoś nie jest zainteresowany znajomością z Wami, zrozumcie to i nie nalegajcie. To, że ktoś nie ma ochoty Was bliżej poznać, nie musi być Waszą winą. Pamiętajcie, że nie ma ludzi, których wszyscy darzą sympatią.

wykazujcie się uczynnością, a wtedy z pewnością Was polubią -możecie podzielić się z kimś kanapką, wytłumaczyć komuś temat lekcji z danego przedmiotu, pożyczyć przybory szkolne

szukajcie osób o podobnych zainteresowaniach lub przeżyciach – nazywa się to “efektem kameleona”, jest potwierdzoną  teorią, zakładającą, że ludzie są skłonni do polubienia kogoś, kto dzieli z nimi wspólne cechy i pasje

Poznając nowych ludzi, powinniście uważać na to, aby:

–  nie wciągnęli Was do złego towarzystwa

– nie próbowali zmienić Waszego charakteru i osobowości

–  nie namawiali Was  do złego

– nie wykorzystywali Was  ani źle nie traktowali

–  nie namawiali do brania różnego rodzaju używek

Warto zwrócić uwagę na mowę ciała, czyli komunikację niewerbalną, bo ona pomoże Wam się zorientować, czy dana osoba Was lubi. Sygnały świadczące o sympatii to:

– zbliżenie się kogoś do Was lub pochylenie w Waszą stronę w trakcie rozmowy

– utrzymywanie kontaktu wzrokowego 

– otwarta postawa ciała, czyli swobodnie ułożone i nieskrzyżowane ręce

– stosowanie  techniki uważnego słuchania, czyli zadawania otwartych pytań na temat rozmowy, aby uzyskać jak najbardziej szczegółowe odpowiedzi

Mamy nadzieję, że nasze rady okażą się przydatne w Waszym codziennym życiu. Wierzymy, że dzięki nim znajdziecie prawdziwych przyjaciół. Pamiętajcie, że to Wy musicie zrobić pierwszy krok i do kogoś się odezwać. Powodzenia:)

Bibliografia:

https://dokariery.pl/-/jak-byc-lubianym-w-szkole-i-zyskac-nowych-przyjaciol- 

https://zapytaj.onet.pl/Category/002,016/2,13975955,Jak_zapoznac_ludzi_w_nowej_szkole.html 

https://wnauce.pl/jak-sie-odnalezc-w-nowej-klasie/  

https://www.fitandfashion.pl/jak-znalezc-przyjaciol/ 

Autorami artykułu są uczniowie  z  klasy 5 A –  Adam Okulowski  i Remigiusz Strugała