Finał XVIII edycji konkursu “Mój szkolny kolega z Misji”

23 maja br. w godzinach przedpołudniowych uczennica Julia Rutkowska z klasy I oraz Małgorzata Beyga z klasy VIIIb wraz z opiekunem Anną Matuszewską  spotkała się w gmachu Sejmu na uroczystości wręczenia nagród konkursowych. Uroczystość poprowadziła pani Anna Popek, znana z wystąpień telewizyjnych i radiowych. Wśród dostojnych gości w Sali Kolumnowej sejmu znalazła się pani Maria Koc, wicemarszałek Senatu RP oraz ks. bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

KATEGORIA PLASTYCZNA

Szkoła podstawowa klasy I-III

3 miejsce. Julia Rutkowska, Szkoła Podstawowa nr 2   im. Powstańców Wlkp. Grodzisk Wlkp.

Klasy VII-VIII i Gimnazjum

2 miejsce. Małgorzata Beyga, Szkoła Podstawowa nr 2   im. Powstańców Wlkp. Grodzisk Wlkp. Oraz Kinga Łukasiewicz, Szkoła Podstawowa im. Ludwika Szymoniaka w Sobótce

KATEGORIA SCENARIUSZ LEKCJI

Szkoła podstawowa klasy I-III

1 miejsce. Anna Matuszewska, Szkoła Podstawowa nr 2w Grodzisku Wielkopolskim 

W słowie skierowanym do uczestników Gali ks. bp Jerzy Mazur wyraził głęboką wdzięczność w imieniu Komisji Episkopatu Polski ds. Misji oraz własnym organizatorom i uczestnikom Konkursu. Przypomniał wszystkim ich powołanie chrzcielne do bycia misjonarzem i podziękował za zaangażowanie misyjne, konkursowe. Biskup mówił również o Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym jako okazji do pogłębienia świadomości, że z mocy chrztu wszyscy jesteśmy uczniami-misjonarzami.

Z kolei wicemarszałek Senatu RP Maria Koc „dostrzegła wielki wysiłek polskich misjonarzy i misjonarek, którzy w 99 krajach świata głoszą Ewangelię i czynią wiele dobra. – Mają oni wspaniałych współpracowników w osobach uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. To wspaniały znak, że dzieło misyjne będzie kontynuowane – mówiła pani Maria Koc. Kończąc swe wystąpienie Pani Marszałek uhonorowała ks. Zbigniewa Sobolewskiego, dyrektora Dzieła Pomocy „Ad Gentes” Orłem Senackim, najwyższym odznaczeniem przekazywanym przez Senat RP. Doceniła w ten sposób „wieloraką i różnorodną pomoc polskim misjonarzom pracującym w 99 krajach świata”, jaką na co dzień Dzieło Pomocy „Ad Gentes” świadczy. Swe wystąpienie Marszałek Senatu zakończyła życzeniami dalszego rozwoju Dzieła oraz kolejnych udanych edycji Konkursu.”

W imieniu organizatorów Konkursu zabrał głos ks. Zbigniew Sobolewski.” Podziękował wszystkim zebranym za jego przeprowadzenie na etapie szkolnym i nadesłanie najlepszych prac. Dzieciom, młodzieży, nauczycielom, wychowawcom, katechetom i rodzicom życzył, by nadal wzrastali w dobru dzięki takim inicjatywom, jak Konkurs. – Niezależnie od zdobytych miejsc i nagród, wszyscy jesteście zwycięzcami. Wszyscy zasługujecie na wielkie brawa i uznanie za Wasze serce dla misji! – zapewniał ks. dyrektor.”

Pani Anna Popek przypomniała, że w XVIII edycji Konkursu wzięło udział 380 szkół podstawowych i gimnazjów (184 szkoły podstawowe w grupie wiekowej klas I-III; 140 szkół w grupie klas IV-VI; 62 szkoły w klasach VII-VIII oraz gimnazjum). W przeprowadzenie Konkursu zaangażowało się ponad 1500 nauczycieli, katechetów i wychowawców oraz 6800 uczniów. Uczestnicy uroczystego wręczenia nagród mieli okazję zwiedzić w grupach gmach sejmu.

Bardzo dziękujemy uczestnikom i zapraszamy do udziału w przyszłym roku