Wyjątkowe zajęcia historyczne

W dniu 20 maja 2025 roku, uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej Nr 2 w Grodzisku Wielkopolskim uczestniczyli w wyjątkowych zajęciach historycznych, które poprowadziła pani dr Katarzyna Kleczyńska – przedstawicielka Instytutu Pamięci Narodowej, oddział w Poznaniu. Tematem spotkania był stan wojenny w Polsce. Podczas spotkania uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat jednego z najważniejszych i zarazem najtrudniejszych okresów we współczesnej historii Polski. Nasz gość w przystępny i interesujący sposób przybliżył tło polityczne i społeczne decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego, omawiając sylwetki osób odpowiedzialnych za jego ogłoszenie oraz konsekwencje, jakie miało to wydarzenie dla obywateli PRL.

Szczególną uwagę poświęcono codziennemu życiu Polaków w czasie stanu wojennego – ograniczeniom, represjom, godzinie milicyjnej, internowaniom działaczy opozycji oraz działaniom podziemnych struktur „Solidarności”. Pani dr Kleczyńska zaprezentowała również unikatowe materiały archiwalne, m.in. fotografie, ulotki i nagrania z tamtego okresu, które wzbudziły duże zainteresowanie wśród uczniów.
Poruszającym momentem spotkania była projekcja fragmentów filmu „Śmierć jak kromka chleba” w reżyserii Kazimierza Kutza. Film przedstawia dramatyczne wydarzenia z kopalni „Wujek” w Katowicach, gdzie w grudniu 1981 roku zginęło dziewięciu górników w wyniku brutalnej pacyfikacji strajku przez oddziały ZOMO. Obrazy te zrobiły ogromne wrażenie na uczniach i stały się punktem wyjścia do rozmowy o sile oporu, odwadze i tragicznych skutkach politycznych decyzji władz PRL.
Zajęcia miały nie tylko wymiar edukacyjny, ale również wychowawczy – zachęcały do refleksji nad wartością wolności, znaczeniem praw obywatelskich i odpowiedzialnością za losy kraju.
Serdecznie dziękujemy pani dr Katarzynie Kleczyńskiej oraz Instytutowi Pamięci Narodowej za przeprowadzenie wartościowych zajęć i wzbogacenie szkolnej edukacji historycznej.